Nasze okolice – Góra Chełmska

Miejsce tak bliskie, a tak dalekie 😉 Zawsze coś nam przeszkadzało w odwiedzeniu tego miejsca, mimo, że w Koszalinie jesteśmy min. raz w tygodniu, to zawsze coś stało na przeszkodzie.


Góra Chełmska to najwyższe nadmorskie wzniesienie Pomorza Środkowego. Ale mimo nazwy nie jest ona taka wielka jak się wydaje 😉 Jej wysokość to 137 m n.p.m. Znajduje się na obrzeżach Koszalina, wiedzie do niej kilka szlaków, jednak najprostszy dojazd to ulicą Słupską w kierunku Sianowa. Po lewej stronie drogi znajduje się parking i brama wejściowa nad którą widnieje napis „Nos cum Prole Pia benedicat Virgo Maria” (Niech nas błogosławi Dziewica Maryja z Synem Świętym).

Podejść od strony bramy jest 3:
– prawe łagodne podejście drogą wylaną asfaltem
– środkowe – piękne schody wychodzące wprost na kaplicę
– lewe równie łagodne podejście drogą asfaltową (w chwili obecnej zamknięte ze względu na trwającą budowę).
 My co prawda byliśmy zaopatrzeni w wózek, bo nie pamiętałam jakie tam jest podejście. Ale nie był on nam w zasadzie potrzebny, gdyż droga asfaltowa miała łagodne podejście, które z 2 maluchów na własnych nogach trwało może z 15 min.

Jak wspomniałam jest to główne wejście ale nie jedyne, bo na Górę Chełmską prowadzą jeszcze inne t5rasy (niestety jeszcze przeze mnie nie sprawdzone 😉 )

Góra Chełmska dla wielu kojarzy się przede wszystkim z wieżą widokową, z której to w bezchmurny dzień można obejrzeć panoramę Koszalina, a przede wszystkim jezioro Jamno i morze. Ale Góra Chełmska to nie tylko piękne widoki z wieży a przede wszystkim znane już od średniowiecza miejsce pielgrzymkowe. Opiekę sprawują tu siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. Rok po przejęciu zbudowały tu Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

W kaplicy znajdującej się na szczycie góry znajduje się obraz Matki Bożej trzykroć Przedziwnej, który w 1.06.1991 r. podczas wizyty poświęcił Jan Paweł II.

Cały obszar na którym stoi kaplica otoczony jest różańcem z 59 głazów pochodzących z dawnej kaplicy połączonych ozdobnym łańcuchem, tworząc strefę sacrum – strefę ciszy  i modlitwy.

Na Górze Chełmskiej trwa obecnie budowa Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego niemniej jednak wieża widokowa została już otwarta. W zeszłym roku kiedy planowaliśmy się wybrać była nie dostępna ze względu na trwające obok niej prace.

Obecnie wieża jest otwarta jednak z góry muszę uprzedzić, że wejście na nią do łatwych nie należy. Zwłaszcza jeśli macie w planach wejście z dziećmi. Początkowo na wieżę prowadzą kręte metalowe schody, później niemal pionowe drewniane schody. Mój niemal 4 latek pokonał drogę w górę sam, jednak po drewnianych schodach bał się wchodzić, i całą drogę musiałam go asekurować idąc stopień po stopniu trzymając go przy sobie. A droga nie mała końca, bowiem aż 4 takie kondygnacje należało pokonać. Niunia zniosła to dosyć dobrze, całkiem zadowolona na rękach taty 😉 Droga powrotna dla Miśka nie była łatwa, cały czas powtarzał , że się boi i chciałby na ręce. Niestety przez niemal pionowe schody bałam się go wziąć na ręce, więc znowu asekurując małego schodek po schodku zeszliśmy na dół. Schody metalowe natomiast pokonał na maminych plecach 😉

Jednak widok z wieży jest tak piękny, że warto się pomęczyć i tam wdrapać 😀

 Kogo zachęciłam do odwiedzenia i wspinaczki? 🙂

0 thoughts on “Nasze okolice – Góra Chełmska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *