„Wierszyki ćwiczące języki”, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci

Edukację logopedyczne dzieci z naszego przedszkola rozpoczynają w grupie 4 latków, w wyjątkowych tzw. „trudnych” przypadkach na zajęcia z logopedą zapraszane są również 3 latki. W tym roku naszego Miśka ominęły zajęcia dodatkowe, ponieważ Pani logopeda nie stwierdziła żadnych nie prawidłowości u naszego dziecka. Jednak czy to oznacza, że mamy usiąść na laurach. Oczywiście, że nie! Prawidłową wymowę zawsze warto rozwijać!

„Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci” – Marta Galewska-Kustra, Elżbieta i Witold Swajkowscy – wyd. Nasza Księgarnia

Książeczka przygotowana jest dla dzieci w wieku 4 – 7 lat. Dzięki niej można usłyszeć jak nasze dziecko wymawia głoski. Książeczka podzielona jest na trzy części ze względu na wiek dziecka.

W pierwszej części znajdują się rymowanki dla najmłodszej grupy, czyli dla dzieci od 4 lat. Rymowanki dotyczą spółgłosek, które dziecko w tym wieku powinno już wymawiać. Wierszyki zbudowane są z powtarzalnych sylab, dzięki którym można dodatkowo ćwiczyć oraz bawić się w zabawne rapowanie.

W drugiej części, przygotowanej dla dzieci od 5 lat rymowanki wskakują na nieco wyższy poziom i robi się troszkę trudniej. Część ta składa się z coraz trudniejszych głosek, aż w końcu dziecko powie arcytrudne „r”.

W trzeciej części tzw. „rymowanki dla chojraków” czyli prawdziwe wyzwania. Tylko dla odważnych 😉

Na każdej stronie umieszczone są wyraźne oznaczenia dotyczące wieku dziecka oraz głoski, której dany wierszyk dotyczy oraz na co należy zwrócić uwagę.

Od wydawnictwa:
Ten zbiór zabawnych wierszyków, którym towarzyszą zachwycające i pełne humoru ilustracje, to książka wyjątkowa. Jej wspólne czytanie może być świetną zabawą dla dzieci i rodziców. To doskonała pomoc w pracy z dziećmi mającymi problemy logopedyczne. Nie straszy trudnymi do wymówienia łamańcami językowymi, bo rymowanki są dostosowane do wieku dziecka. Sprawdzi się jako materiał do ćwiczenia mowy, bo jest nie tylko profesjonalnie przygotowana, lecz także niezwykle atrakcyjna dla małych czytelników. 
To również świetna propozycja dla dzieci, które nie mają kłopotu z mową, ale są w wieku kiedy wymowa się rozwija. Książka w ciekawy sposób pomaga ten rozwój wesprzeć.
Dodatkową wartością są fachowe informacje, dzięki którym rodzice mogą ustalić, czy ich dziecko powinno już daną głoskę wymawiać, i co zrobić, jeśli jej nie wymawia.

„Książka służy wspólnym zabawom rozwijającym mowę dziecka. Dzięki niej rodzice mogą utrwalać głoski, które dziecko zaczęło już wymawiać, i otrzymują cenne wskazówki dotyczące ewentualnych nieprawidłowości”
dr Danuta Emiluta-Rozya

Jest to świetna książka, która ćwiczy, rozwija, uczy w zabawny i przyjazny sposób, nie tylko nasze dzieci ale i nas samych.

0 thoughts on “„Wierszyki ćwiczące języki”, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci

  1. Świetna pozycja! Z racji tego, iż jestem nauczycielem z wykształcenia, jest to dla mnie lektura obowiązkowa i na pewno będzie przydatna w pracy z dzieciakami. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *